טיול קונספט לאתיופיה: חזרה לבראשית

בהנחיית יוסי חלמיש ובהדרכת יורם פורת

20-28.04.19

50 יורו הנחה ללקוחות סינמה קפה עממי

 

אתיופיה היא חבל ארץ בראשיתי. כאן ניתן לראות את הטבע במלוא עוזו, כאן גדל לראשונה צמח הקפה,  וכאן לפני כשלושה מיליון שנים התפתח האדם הראשון.  בטיול הקונספט "חזרה לבראשית" ניגע בשורשי הקיום האנושי. נצפה בעופות מים וחיות בר בשמורת הטבע המקסימה אוואש בה נמצאה לוסי האדם הראשון, נבקר בפטרה של אתיופיה, העיר ללבילה שבה כנסיות יפיפיות חצובות בסלע. נמשיך לרכס הרי הסימיאן שם נצפה בלהקות של בבונים זנובים שלהם קישורי תקשורת מרתקים, ובנוף המבותר השגיא והמרהיב. נבקר בכפר השיתופי המקסים אוורמבה ובכפרי הקהילה היהודית ביתא ישראל. בכפרים המסורתיים נחלוק עם המקומיים את טכס הכנת הקפה הייחודי. נסיים בעיר הבירה אדיס אבבה שבה אחד השווקים הגדולים והמפורסמים ביותר באפריקה. הטיול כולל הרצאות מאת  ד"ר יוסי חלמיש המציגות מכלול של תפקודים מוחיים החוזרים לראשית קיומו של האדם ולבריאותו הנפשית והפיסית.

מדריך הטיול – יורם פורת: מדריך טיולי בוטיק ליעדים יוצאי דופן. מרצה בכיר במוסדות תרבות ואקדמיה שונים. עבד כצלם עיתונות וכתב במגזין נשיונל ג'יאוגרפיק.  בעל תואר שני  מהאנטר קולג' בניו יורק. מלמד בסדנאות והרצאות ומדריך טיולי קונספט.

מנחה ד"ר יוסי חלמיש -   ההרצאות בטיול יתארו מכלול של תפקודים מוחיים הקשורים לבריאות נפשית ופיסית. נסביר את חשיבות התפקוד המוחי וכיצד הוא עשוי לקדם בריאות פיזית. כדי להעמיק את הלמידה נברר כיצד תיפקוד המוח מתבטא בתהליך האבולוציוני אותו עבר האדם וכיצד נוכל להטמיע אלמנטים שונים שלמדנו בחיינו שלנו.

יום 1 -  20 באפריל  – הגעה לאדיס אבבה נסיעה לשמורת אוואש

טיסה 09:00 הגעה לאדיס אבבה 14:00

נתחיל מבראשית וניסע באוטובוס לשמורה Awash אחד מהפארקים הראשונים באתיופיה והמקום שבו החלה האנושות. כאן נמצא השלד של לוסי האדם הראשון שגילו יותר משלושה מיליון שנים. השלד התגלה באתר ארכאולוגי בעמק נהר האוואש התחתון שבמשולש עפר באתיופיה. למרות המוח הקטן, עצמות הרגליים דומות מאוד לאלו של האדם הנבון, מה שמצביע בסבירות גבוהה על כך שלוסי ובני מינה הלכו בקומה זקופה. נשמע על המשמעות האבולוציונית שבגילויה של לוסי ונסיים בתצפית לשקיעה לצד מפלי המים הנפלאים בפארק הלאומי  אוואש, מיקום אתר המלון במקום שאין שני לו. לינה בבתים טוקול מסורתיים שהוסבו לנוחות התיירים. בערב טקס שתיית קפה מסורתי. 

לינה בלודג' מפלי אוואש

 

יום 2 – 21 באפריל – שמורת אוואש

את היום נקדיש לביקור בשמורת אוואש המרתקת. הפארק נחשב לאחד הפארקים הפופולאריים במדינה והוא אחד המקומות הטובים באתיופיה לצפייה בחיות בר בסביבתן הטבעית. שני מינים של קופי בבון נמצאים בשמורה שלהם מבנים חברתיים ייחודיים. מאכלסים את הפארק כארבע מאות בעלי חיים בינהם יותר משלוש מאות מינים שונים של ציפורים. נצא להליכה רגלית במעלה נהר אוואש במסלול קל יחסית. נוכל לצפות בתנינים המתחממים על הסלעים לצד הנהר, ובראמים יורדים לשתות ממי הנהר. את המקום פוקדים גם מיני קופים שונים, מגוון אדיר של ציפורים, לטאות חזירי יבלות, קודואים, בת יענה וכדו'. ארוחת צהריים באוואש. אחר הצהריים נצא בנסיעה חזרה לאדיס אבבה.  הרצאה מאת  יוסי חלמיש :  בראשית ההומו סאפיאנס. 
לינה במלון באדיס אבבה

יום 3 – 22 באפריל  – אגם טאנה ומפלי הנילוס הכחול

אחרי ארוחת הבוקר  נעלה לטיסה אל העיר באהר דאר, מיד עם עם הנחיתה נצא אל מפלי הנילוס הכחול הנקראים באמהרית טיס איסאט שמשמעותם ה"מים העשנים".  רסס המים העשנים נראה למרחוק ולעתים מעוטר מפל המים גם בקשת צבעונית. לאחר הסיור במפלי הנילוס הכחול נצא לשייט בימת טאנה, אל כנסיות ומנזרים עתיקים, חלקם מראשית תקופת הנצרות באתיופיה שהוקמו על איים במרחב האגם. לקראת ערב נשוב חזרה אל באהר דאר ונשאר ללון בה. הרצאה מאת  יוסי חלמיש :  בראשית המוסר.  
לינה במלון בהר דאר

יום 4 – 23 באפריל  – הקהילה הסוציאלית בכפר אוואראמבה, קהילת ביתא ישראל

הבוקר נעלה על ג'יפים ונשים פעמינו לכיוון גונדאר, ונעבור בכפר המקסים אוורמבה שפועל כמשק משותף ייחודי שבו שיוויון בין המינים. נשמע על הרעיון שמאחורי הקמת המקום ונפגוש את תושביו החיים בקהילה שיתופית ובה כולם עובדים ומפרנסים זה את זה תוך דאגה לצרכי הפרטים בקהילה. נמשיך על הציר בו מוקמו מרבית מהכפרים היהודיים החשובים במהלך ההיסטוריה. נגיע אל הכפר שנחשב למרכז היהודי הגדול ביותר באתיופיה הכפר אמבובר, שם נשמע את סיפור הקהילה היהודית "ביתא ישראל" בבית הכנסת שעדיין עומד על תילו ונלמד להכיר את בית הספר היהודי. לאחר הביקור בכפר אמבובר נמשיך בדרכנו אל העיר גונדאר. שם גם נבלה את הלילה. הרצאה מאת  יוסי חלמיש :  בראשית השפה.  
לינה וארוחת ערב בגונדאר.

יום 5 – 24 באפריל – הרי סימיאן

את ימי הטיול הבאים נקדיש לשמורת הטבע הרי סימיאן, הכוללת בתוכה את שרשרת ההרים הגבוהה ביותר באתיופיה ואחת הגבוהות באפריקה. בבוקר נצא בנסיעה אל העיירה דברק שער הכניסה לשמורת הרי סימיאן. לקראת אחר הצהריים לאחר התמקמות בלודג' נצא לתצפית אחר להקות הבבונים הזנובים, בבוני הג'לדה בבונים עטויי הפרווה האדירה שלהם יכולות תקשורת בין מתוחכמות ביותר בעולם החי. הלודג' ממוקם באזור אשר שימש בעבר את ממלכת הגידעונים, ממלכת ביתא ישראל ההיסטורית. 
לינה בהרי סימיאן

יום 6 – 25 באפריל – טיול רגלי בהרי הסימיאן

לאחר ארוחת הבוקר נסייר בין ההרים המרהיבים, נצא למסלולי הליכה רגליים באזור משקיפים על הנוף המבותר ויוצא הדופן של המסלע הוולקני שנופל מטה ממצוק בן אלפי מטרים. נשקיף על מפל המים שנופל מגובה רב ואם יתמזל מזלנו נזכה לראות חלק ממיני החיות האנדמיים לאזור דוגמת בבוני הג'ילדה, שועלי סימיאן, נשרים, ועוד. נפגוש גם את תושבי האזור, נוצרים ומוסלמים החיים באזור מרוחק זה ומתמודדים עם קשיי אקלים ואתגרים חקלאים. אחר הצהריים נחזור בנסיעה אל העיר גונדאר. 
הרצאה מאת  יוסי חלמיש :  בראשית המיתוס.  
לינה גונדאר

יום 7,8 -  27 - 26 באפריל ביקור במתחם הכנסיות של לליבלה

הבוקר נצא לטיסת פנים נוספת מגונדר אל לליבלה: העיר לליבלה נחשבת לאחד האתרים ההיסטוריים המדהימים והמסתוריים ביותר שנשארו שלמים ופעילים, עד עצם היום הזה. המלך הנוצרי לליבלה חצב במקום אחת עשרה כנסיות מרשימות בסלע האדום. לכל כנסיה צורה ומבנה משלה, כמה מהם נחצבו עד לעומק של יותר משלוש קומות ורבות מהן פעילות באופן יום יומי. ברחבי העיר יש תחושת טוהרה, קודש ועשייה, אלפי נזירים וכמרים ממלאים את טקסי הכנסייה האתיופית באדיקות רבה.  את חלקו הראשון של מסענו בלליבלה נקדיש לביקור במתחם הכנסיות העליון ועליה אל מנזר אשטם מריאם שממנו הליכה רגלית מקסימה אל הכפר. ביום השני נצא לסקור את יתרת הכנסיות במתחם שבחלק התחתון על הארכיטקטורה יוצאת הדופן והאגדות והמיתוסים שסובבות סביבם. בסופו של היום נגיע אל גולת הכותרת של לליבלה, כנסיית הקדוש גאורגיוס החצובה בסלע בצורת צלב. בערב נבקר במועדון מקומי בו ניתן יהיה לשתות את יין הדבש המפורסם. 

לינה במלון בלליבלה
 

יום 9 – 28 באפריל – ביקור באדיס אבבה

נצא בטיסת בוקר מלליבלה לבירת אתיופיה אדיס אבבה. נמשיך אל המוזיאון האנתרופולוגי של אדיס (אם יאפשר הזמן) ונסיים בשוק המפורסם של אדיס אבבה מבין השווקים הגדולים והמגוונים ביותר באפריקה.  
טיסה אדיס ישראל 16:20 

 

ההרצאות אותן יעביר יוסי חלמיש במהלך הטיול:

1. בראשית ההומו סאפיאנס

אזורי המוח העמוקים ( אזורי סב-קורטקס) של האדם המודרני דומים להפליא לאלו של אבותינו הקדמונים. בהרצאה נבין לעומק אלו תפקודי מוח חבויים נשארו בנו היום מראשית האדם, ואיך הם באים לידי ביטויי בחיי היום יום

2. בראשית המוסר - בניגוד לאזורי המוח העמוקים, אזורי המוח הגבוהים ( אזורי הקורטקס) עברו שינויים מופלגים במהלך ההתפתחות האבולוציונית. דוגמא חשובה לשינויים מבורכים אלו הינה התפתחות המוסר. בהרצאה נכיר את מקורות המוסר האנושי, את מנגנון הפעולה המוחי של המוסר, ואת השלכותיו על היחיד ועל החברה.

3. בראשית השפה - תום עידן התמימות

 על השינויים המוחיים לפני ואחרי התפתחות השפה, ועל השפעתה הגלויה והסמויה עלינו

4. בראשית המיתוס -  כיצד המוח טווה רעיונות לסיפורים , סיפורים לאמונות, ואמונות לפעולות.

נבין את העיבוד המוחי המאפשר את המעברים, ואת הפלט המוחי המאפשר לכולנו לשתף פעולה אחד עם השני לקידום ההישרדות האישית והקולקטיבית

​​מחירי הטיול:

3,400 דולר

תוספת ליחיד בחדר: 400 דולר

המחיר כולל: 

-        טיסות במסלול ת"א – אדיס אבבה - ת"א

-        3 טיסות פנים: אדיס– בהאר דאר / גונדר – לליבלה / לליבלה- אדיס

-        מלונות ברמת תיירות טובה.

-        ארוחות בוקר וערב במלונות

-        מדריך ישראלי: יורם פורת

-        מדריך מקומי  

-        כניסות לכל האתרים והביקורים כמפורט בתכנית.

-        תשר לנותני השירותים המקומיים

המחיר לא כולל: 

-        ביטוח רפואי ומטען / ויזה לאתיופיה

-        שתייה וארוחות שאינן כלולות בתכנית

-        הוצאות בעלות אופי אישי

לפרטים נוספים והרשמה - אורורה מסעות:

טלפון: 6525248- 02 | נייד:  058-5343-460 | פקס: 3207334- 077 | מדריך הטיול יורם פורת: 054-4403638

50 יורו הנחה ללקוחות סינמה קפה עממי

  • Grey Facebook Icon

12 כניסות ב-300 ש"ח  (25 ש"ח לכרטיס) 

סרקו להגעה בעזרת waze

main@cinemacafeamami.com

04-8325755

חיפה

סינמה קפה עממי 2020